Jak pozitivní myšlení ovlivňuje naše zdraví
Stres je největší příčinou všech civilizačních nemocí.
Já pořád říkám, že stres může ve většině případů za všechny nemoci a několikrát jsem se o tom i přesvědčila.
A stres začíná opět v naší mysli. Pokud si držíme v naší mysli negativní myšlenky a jsme dlouhodobě vystaveni stresu, koledujeme si o pěkný zdravotní malér.
A proč kvůli negativnímu myšlení vlastně přichází nemoc?
I mě to samotnou zajímalo, tak jsem pro vás zjistila pár zajímavých informací, které vás možná přimějí k zamyšlení a pomůžou si uvědomit, že je lepší všechno řešit s úsměvem na tváři a tím chránit své zdravíčko. Protože to máme jen jedno.
Aby naše tělo dobře fungovalo, musí být v rovnováze s naší myslí a duší. Určitě už jste slyšeli o hormonu kortizol. Také se mu říká stresový hormon.
Kortizol hraje v těle důležitou roli, pokud je hladina hormonu v normálu. Ovlivňuje hladinu glykémie ve prospěch navyšování glukózy v krvi, působí mírně protizánětlivě a zvyšuje krevní tlak. ...Ale když jsme ve stresu, hladina hormonu kortizolu se v organismu zvýší a to už moc prospěšné pro nás není.
Kortizol je tedy významnou součástí reakce těla na stres. Stejně důležitá je ale i relaxační reakce těla, která je základním předpokladem k tomu, aby se funkce těla po stresové události vrátily do normálu. V dnešní hektické době však prožíváme tolik stresových situací a tak často, že obranné mechanismy organismus často do běžného stavu vrátit nestíhají. Výsledkem je dlouhodobě zvýšená hladina kortizolu vlivem chronického stresu, kdy je tělo stále jakoby v pozoru. Na to může doplatit naše zdraví. Nejen psychické, ale také fyzické.
Bylo prokázáno, že dlouhodobě zvýšené hladiny kortizolu v krvi, které jsou spojené s chronickým stresem, mají na naše zdraví velmi negativní účinky. Může dojít k poruchám kognitivních funkcí, k potlačení činnosti štítné žlázy, nerovnováze cukru v krvi (hyperglykémie), ke snížení hustoty kostí, ubývání svaloviny, zvýšení krevního tlaku a snížení imunity za současného rozpuku zánětlivých reakcí, které se projevují zpomaleným hojením ran a dalšími zdravotními následky.
Kortizol nebo Endorfin?
A teď trochu veseleji. O Endorfinu, neboli hormonu štěstí jste už urcitě také slyšeli. Alespoň já tento hormon znám velice dobře a mám ráda jeho stavy, hlavně po cvičení. Na rozdíl od kortizolu přináší tělu blahodárné účinky i když je jeho hladina v těle vyšší. Bývá označován také jako přirozená droga či opiát lidského organismu. K uvolňování endorfinu však dochází nejen při sportovních aktivitách, ale i při jiných činostech. Endorfin se uvolňuje z hypofýzy do mozku a dokáže vyvolávat silné až téměř euforické stavy a pocity. Tento hormon má na svědomí pocity dobré nálady, štěstí, snižuje riziko vzniku úzkostlivých stavů, deprese, zbavuje stresu a tlumí bolest.
Ovlivňuje také uvolňování dalších hormonů. Bez dostatečného uvolňování endorfinu může docházet ke stavům, kdy se cítíme smutní, bez energie a radosti. Takže uvolňujme endorfin jak jen je to možné a zapomeňme na stres. Hodně se smějme, dělejme, co nás těší, dopřejme si sladkost, když na ní máme chuť...prostě dělejmě to, co máme rádi, co nás naplňuje, nebičujme se a nemoc se nám obloukem vyhne. Já mám jedno oblíbené heslo, kterího se držím už hodně dlouho: KDYŽ NEJDE O ZDRAVÍ, NEJDE V PODSTATĚ O NIC.
A nezapomeňme, nejlepší recept proti stresu je smích.